Problemy z nieostrością widzenia bądź rozmazanym obrazem nie są czymś wyjątkowym. Coraz więcej osób na całym świecie boryka się z niedogodnością, jaką jest wada wzroku. Jej przyczyn można doszukiwać się w wielu kwestiach. Istnieją bowiem uwarunkowania genetyczne, zaniedbania profilaktyki w ochronie wzroku czy zjawiska występujące na skutek upływu czasu i starzenia się organizmu. Niezależnie od powodów pojawienia się wad, warto je eliminować i dążyć do poprawy komfortu widzenia. W końcu wzrok jest jednym ze zmysłów, dzięki któremu człowiek może cieszyć się życiem.
Kiedy człowiek przestaje widzieć prawidłowo?
Odpowiadając na to pytanie, należy zwrócić uwagę, że w zdrowym oku światło jest załamywane przez soczewkę i rogówkę. Specjaliści określają to zjawisko mianem refrakcji. W sytuacji wady wzroku, promienie świetlne nie skupiają się w centralnym punkcie siatkówki, a w zupełnie innych miejscach, przez co człowiek ma problemy z widzeniem. I tu warto wymienić różne rodzaje wad wzroku, uwarunkowane lokalizacją padania światła w siatkówce oka. U krótkowidzów promienie padają przed siatkówką oka, z kolei dalekowidztwo polega na skupianiu światła tuż za nią. Jeszcze inną wadą wzroku jest sytuacja, w której promienie świetlne padają w kilku miejscach siatkówki, co potocznie nazywane jest astygmatyzmem. Wady wzroku występują u wielu ludzi na całym świecie. Ich nieleczenie prowadzi do znacznego obniżenia komfortu codziennego funkcjonowania. Jeśli więc pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości czy symptomy, wizyta u lekarza staje się koniecznością.
Czy wada wzroku jest zależna od płci?
Nie ma badań, które sugerowałyby, że wada wzroku jest zależna od płci i częściej występuje np. u mężczyzn czy kobiet. Gdy gałka oczna ma nieprawidłowy kształt albo też promienie świetle są załamywane nie tak, jak powinny, pojawia się problem z widzeniem. Może on wystąpić zarówno u dzieci, jak i osób starszych. Dlatego tak istotne jest regularne odwiedzanie specjalisty, który pomoże wykryć wady i je skutecznie skorygować.